Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

ΑΥΛΩΝΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ 2-1

Αγχώδης νίκη για τον Αυλώνα στο σημερινό αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακο Λαριου επικράτησε με 2-1 με γκολ του "λυτρωτή" Ντε Ντεους στο 90",σε ενα παιχνίδι που είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών και χαμένο πέναλτι με τον Μορφονιο για τους γηπεδούχους
Με αυτη την νικη ο Αυλωνας διατηρείτε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με συγκάτοικο τον Ραμνους Γραμματικο.
Οι παικτες του Ακη Πετροχειλου ήθελαν την νικη για να κλείσουν το 2017,στην πρώτη θεση της
βαθμολογιας και το κατάφεραν αφου ομως έκαναν ρεκορ σε τελικες φάσεις!!!
Ξεκίνησε στο πρωτο ημίχρονο τοπικη ομαδα πολυ δυνατά και με "αιχμή του δόρατος" τον Τσεβα ειχε ανεπιτυχείς προσπάθειες δυο δοκάρια,και τρια τετ-ατ-τετ .
Ο Αυλωνας συνέχιζε να δημιουργεί ευκαιρίες με τον Αγαθη και οτν Ντε Ντεους,κόντρα στην ροη του αγώνα ο Σαμπατακης έδωσε το προβάδισμα στην ιστορική ομαδα του Λαυρίου και έκανε το 0-1.
Στο υπόλοιπο του αγωνα ειχαμε ενα μονόλογο για την τοπική ομαδα ο Αυλωνας δημιουργούσε συνέχεια ευκαιρίες στην εστία του Σπυρου με τον τερματοφυλακα του Λαυριου να αποδεικνυεται ο
"ήρωας " της συνάντησης,
Στο 60 ο Αυλωνας κερδισε πέναλτι το οποιο εκτέλεσε ο Μορφονιος αλλα η μπαλα προσέκρουσε στο δοκάρι το οποιο ηταν το τριτο για τον Αυλώνα.
Η πολιορκία λύθηκε στο 67" με τον Ντατις που ισοφάρισε και έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή για τον Αυλωνα.
Οι γηπεδουχοι συνέχιζαν την επιθετική πολιορκια μια ευκαιρία διαδεχόταν την αλλη υπήρξε και τεταρτο δοκαρι!!Σε εκεινο το σημείο στις καθυστερησεις βρεθηκε ο εμπειρος Λουτσιο Ντε Ντεους
και εδωσε την νικη με ωραια προσπάθεια πέτυχε το 2-1.
Η ομαδα διατηρήθηκε στην πρωτη θεση της βαθμολογιας και συνεχίζει την πορεια της σε ενα παιχνίδι που ειχε σωρεία ευκαιριών και λυτρωτή των Ντε Ντεους

Σε συνομιλια με τον προπονητή της ομαδας Ακη Πετροχειλο μας ανέφερε

" Ηταν μια αγχωτική νικη θελω να δωσω συγχαρητήρια στους παικτες για την προσπάθεια τους μεχρι το τελευταιο λεπτο και εύχομαι η ομαδα να πετύχει τους στόχους της που δεν ειναι αλλος απο την κατάκτηση του πρωταθληματος το 2018.Ευχομαι σε ολους Χρονια Πολλα και Καλες Εορτες!!!!!