Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΔ!!!!!!!!!

Tρία στα τρία και κορυφή για το Ν.Ο. Δήλεσι!
Ν.Ο. Δήλεσι – Α.Ε. Αμπελοκήπων : 3 – 0 (25-19, 25-22, 25-23)
Tην τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Α’ όμιλο του Εθνικού περιφερειακού πρωταθλήματος ανδρών σημείωσε ο Ν.Ο. Δήλεσι.
Η ομάδα του Γιώργου Νίτσιου επιβλήθηκε στην έδρα της της ομάδας της Α.Ε. Αμπελοκήπων με 3-0 σετ και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας.
1ο σετ:
Καλό ξεκίνημα για το Ν.Ο.Δ που βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με 7-4, με καλό σέρβις και υπομονή στον παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 15-15, σ’ αυτό το σημείο η ποιοτικότερη ομάδα ξεχώρισε και ξέφυγε στο σκορ με 20-16 και 24-17 για να φτάσουμε στο τελικό 25-19.
2ο σετ:
Οι Αμπελόκηποι σε αυτό το σετ ανέβασαν την απόδοση τους και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 10-14. Ο Ν.Ο.Δ πλησίασε σε 13-14 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν μια διαφορά δύο-τριών πόντων μέχρι τους είκοσι όπου και είχαν το προβάδισμα με 17-20. Το μπλοκ και ο συνδυασμός καλής άμυνας και κόντρα επίθεσης έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους, αρχικά να ισοφαρίσουν, και εν συνεχεία να περάσουν μπροστά με 22-21. Το τελικό 25-22 σημειώθηκε χάρη σε νέο μπλοκ και το 2-0 σετ ήταν γεγονός.
3ο σετ:
Tα εύκολα-δύσκολα έκαναν οι παίκτες τους Ν.Ο. Δήλεσι στο τρίτο σετ. Αν και από νωρίς έδειξαν ότι θα το τελειώσουν εύκολα το σετ και με 3-0 το παιχνίδι, χαλάρωσαν υπερβολικά και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ελπίσουν ότι μπορεί να ξαναμπούν στον αγώνα.
Ο Ν.Ο.Δ βρέθηκε μπροστά με 11-7 και φάνηκε ότι στο 15-8 παίρνει διαφορά ασφαλείας. Η αξιόμαχη ομάδα της Α.Ε.Α. δεν το έβαλε κάτω και χάρη και σε ορισμένα αβίαστα λάθη των γηπεδούχων πλησίασε σε 18-16 και πέρασε ακόμα και μπροστά στο σκορ με 21-22.
Η εμπειρία των γηπεδούχων τους έδωσε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με 24-23 για να δώσει το τελικό χτύπημα με άσο ο Γιώργος Γιουβανάκογλου και το ταμπλό του γηπέδου να γράψει το τελικό 3-0 σετ.
N.O. ΔΗΛΕΣΙ (Νίτσιος Γιώργος): Tσιτουρης Νίκος, Γιουβανάκογλου Γιώργος, Μπελίτσος Γρηγόρης, Σπύρου Σπύρος, Φράγκος Κοσμάς, Κωντσιλίδης Στέλιος, Κοντούλης Κώστας (λ), Μαργαρίτης Μάκης, Χριστόπουλος Χρήστος, Χουστουλάκης Αντώνης.
Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Μελετίου Ν.): Καλογερόπουλος Γ., Μπιλάλης Ηρ., Σβαρνιάς Δ., Ζήσης Λ., Ζωγράφος Γ., Αργυρόπουλος Γ., Σαραμάντας Γ. (λ), Λάζος Κ., Βαχαβιώλος Π., Χαιτάρι Ι. Ντόκος Π.
Την προσεχή εβδομάδα η ομάδα του Ν.Ο. Δήλεσι αγωνίζεται και πάλι εντός έδρας απέναντι στην ομάδα του Γ.Σ. Απόλλων.
Ελπίζουμε ο κόσμος να έρθει να στηρίξει την προσπάθεια των αθλητών!