Σάββατο 28 Μαρτίου 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ -ΝΙΚΗ ΑΦΙΔΝΑΙΚΟΥ ΚΑΙ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟ ΣΥΚΑΜΙΝΟ !!!

Μεγαλη εκτός έδρας νίκη στην Ανθουσα για τον Αφιδναικο
                                       με  2-3

Πολύτιμη νίκη για τον Αφιδναικο με 2-3 εκτός έδρας απέναντι στην Ανθούσα ,μια νίκη
που τοποθετεί ισχυρά τα θεμέλια για την παραμονή του.Το συγκρότημα του Δημητρη
Παντου έπραξε τον απόλυτο αιφνδιασμο προηγήθηκε στο 5" με τον έμπειρο
Τσαβδαριδη και στο 7" έγινε το 0-2 υστερα απο αυτογκόλ του Σκιαδα .Ενα πρώτο
 ημίχρονο που ο Αφιδναικος ηταν απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και είχε ευκαιρίες
και για τρίτο γκολ.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε "άρδην" ,οι Νικητες πίεσαν και μείωσαν με
τον Πετραι στο 55" ,ενώ ειχε ευκαιρία για την ισοφάριση αλλα η αμυντική γραμμή και
ο Μορφονιός το απέτρεψαν.Σε αντεπίθεση είχαμε το πέναλτι που κέρδισε ο Αφιδναικος
και την αποβολή του τερματοφυλακα.Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Νικολαου
και διαμόρφωσε στο 75" το 1-3.
Στα υπόλοιπα λεπτά οι Νικητές αγωνίστηκαν  με τον Καραβατακη απο μέσος να χρίζετε
τερματοφυλακας,οι Νικητες εδειξαν πολλα ψυχικά αποθέματα μείωσαν σε 3-2 με τον Τσουκα
στο 79 ,και πίεσαν με 10 παικτες για την ισοφαριση.Αλλα ο Αφιδναικος έδειξε αποφαστικοητα
και πήρε την μεγάλη νίκη ,σε ενα παιχνίδι που έληξε με επτά λεπτά καθυστέρηση απο
τον διαιτητή Μαργαριτη.Επίσης,είχαμε μισή ώρα καθυστέρηση στην έναρξη του παιχνιδιού
λόγω της αργοπορημενης άφιξης του ιατρού του αγώνα.
Μαχητικό το Συκάμινο συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα μέσα στην δύσκολη έδρα του
Παλλαυρεωτικου,και στην ουσία,τον έθεσε εκτός διεκδίκησης ανόδου με την σημερινή ισοπαλία
 για την ομάδα του Λαυρίου.Η ομάδα του Ακη Πετροχειλου παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες
με 14 παίκτες, και ειχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστεί ο αναπληρωματικος τερματοφυλακας
Θανασης Καλλια, στον χώρο του κέντρου και ειχε καλή απόδοση.Το Λαύριο προηγήθηκε
στο πρώτο ημίχρονο ύστερα απο ολιγωρία του Συκάμινου,στο δεύτερο ημίχρονο οι
φιλοξενουμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους ,και κατάφεραν να ισοφαρισουν με τον
Τσαγκαρακη αν και με πρόβλημα τραυματισμού αγωνίστηκε και πέτυχε και το γκολ.
Στο τέλος του αγώνα ειχαμε και την χρησιμοποιηση τρίτου τερματοφυλακα του
Δημητρη Λεμπουση !! που πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Στεφάνου Γκας.Μεσα
απο πολλές αντιξοότητες το Συκαμινο πήρε το βαθμό της ισοπαλίας και θα συνεχίσει
με θετική ψυχολογία στην συνεχεία του πρωταθληματος.
Στα Σπάτα είχαμε την αναβολή του αγώνα λόγω βροχής μεταξυ Αρτεμις Λουτσα και
Πας Ωρωπου πιθανή ημερομηνία  την Μεγαλη Τετάρτη σε 10 ημέρες.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου να ξεχωρίζει η νίκη παραμονής της
Άνοιξης επι του πρωτοπόρου Νικολακακη με 3-2.

Νικητες Ανθουσας-Αφιδναικος 2-3  (0-2)

Σκορερ  5" Τσαβδαριδης  7" Σκιαδας (αυτογκόλ)  75 Νικολαου Ι-Πετραι 55", Τσουκα 79"

Ανοιξη -Νικολακακης  3-2 (2-0)

Διονυσος -Αηττητος Σπατων 1-1

Καλυβια -Βουλιαγμενη  2-0